Human Rights

The concept of human rights came from ancient Rome. It said that every human should be judged according to the law of nature. The struggle against political absolutism in the late 18th and the 19th centuries advanced the concept of human rights. In the 20th century this concept achieved universal acceptance.

Now The International Declaration of Human Rights guarantees international human rights. This document was passed by The United Nations General Assembly in 1948. The European Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms produced The International Covenant on Civil and Political Rights and The European Social Charter. There are also a number of private groups involved in human rights advocacy. One of the most well-known international human rights agencies is Amnesty International.

The basic human rights are the right to life and liberty. The Covenant on Civil and Political Rights guarantees such rights as personal security, freedom of opinion, right to marry, participation in elections and others. One of the most vital rights is the right of people to self-determination.

Despite social and economic difficulties in our country, Russian government guarantees the fundamental rights of the people. The protection of the rights is secured by the Russian constitution.

- Мы извиняемся за множество трудных слов, в частности, названий различных документов и организаций. В большинстве случаев на экзаменах это требовалось.

Перевод:

Права Человека

Концепция прав человека пришла из Древнего Рима. Она говорила, что каждый человек должен быть судим в соответствие с законом природы. Борьба против политического абсолютизма в конце 18-го и в начале 19-го веков усовершенствовала концепцию человеческих прав. В 20-м веке эта концепция получила всеобщее признание.

Сейчас Международная Декларация о Правах Человека гарантирует международные человеческие права. Этот документ был издан Генеральной Ассамблеей ООН  в 1984. Европейская Конвенция по Защите Прав Человека и Основных Свобод издала Международный Пакт о Гражданских и Политических Правах и Европейскую Гражданскую Хартию. Также существует определенное число частных групп, задействованных в защите прав человека. Одно из самых известных агентств по правам человека - Международная Амнистия.

Основные человеческие права – это право на жизнь и независимость. Пакт о Гражданских и Политических правах гарантирует такие права как личная неприкосновенность, свобода взглядов, право на заключение брака, участие в выборах и др. Одно из самых насущных прав – это право на людей на самоопределение.

Несмотря на социальные и экономические проблемы в нашей стране, Российское правительство гарантирует основные права людей. Защита прав охраняется Российской конституцией.

• Famous people
  • В российских школах и ВУЗах планируют ввести преподавание «Прав человека»
  • В Москве открылся клуб правовой грамотности для детей
  • Young people problems