Holidays

Здесь рассмотрены основные праздники, которые отмечают в России и Англии.

There are dates and events in two very different countries that are memorable to every people. We have some similar celebrations with England, but some events are very special for each country.

There are several religious holidays, which appeared many years ago. In Russia they called Christmas, New Year and Easter, but Englishmen would say Christmas Day, New Year's Day and Easter Monday.

For Russian people the most exciting is New Year. It is well-known for its New Year tree with coloured balls and lights on it. People usually put presents under it. In Moscow a lot of people gather to celebrate in Red Square in front of the main clock of Spasskaya Tower.

In England New Year's Day celebrations are not so enthusiastically observed as Christmas. People put Christmas trees in their houses and decorate them, children are receiving presents and families have a Traditional Christmas Dinner.

Another popular celebration in each country is Easter, which comes in spring. In Russia it symbolizes the Revival of Jesus Christ and in England it is the holiday of spring with its symbol - chocolate egg. In Russia eggs are common, not made of chocolate, but brightly painted. Usually the eggs are red. It symbolizes the blood of Jesus Christ.

In Russia we have a holiday which lasts for a week. People celebrate it at the end of the February and at the beginning of March. This holiday is well-known for cooking pancakes which in Russian are traditionally served with caviar. English people also have such holiday, but they call it differently: Pancake Day.

It is important to say that in England they celebrate The St. Valentine’s Day, which is now becoming popular in Russia too.

As for me the best holiday is New Year, because I think it is the most optimistic celebration. People usually hope that everything will be all right next year.

Праздники

Существуют такие даты и события в двух очень разных странах, которые памятны каждому. У нас есть некоторые одинаковые праздники, но некоторые события очень индивидуальны для каждой страны.

Существует несколько религиозных праздников, которые появились много лет назад. В России они называются: Рождество, Новый год и Пасха, а Англичане сказали бы: Рождественский день, Новогодний день и Пасхальный Понедельник.

Для русских самый впечатляющий праздник - это Новый год. Он известен по Новогодней Ели с разноцветными шарами и огнями. Люди обычно кладут под нее подарки. В Москве множество людей собирается праздновать на Красной Площади перед главными часами Спасской Башни.

В Англии празднование Нового Года рассматривается не с таким энтузиазмом как Рождество. Люди ставят Рождественские Ели в своих домах, наряжают их, дети получат подарки и семью устраивают Традиционный Рождественский Обед.

Другой популярный праздник в обеих странах – это Пасха, которая проходит весной. В России она символизирует Воскрешение Иисуса Христа, а в Англии это праздник весны с его символом – шоколадным яйцом. В России яйца обычные, не сделанные из шоколада, но ярко раскрашенные. Обычно яйца красного цвета. Это символизирует кровь Иисуса Христа.

В России у нас есть праздник, который длится неделю. Люди празднуют его в конце февраля и начале марта. Праздник хорошо известен по выпеканию блинов, которые в России традиционно подаются с икрой. У англичан тоже есть такой праздник, но они называют его иначе: Блинный День.

Важно сказать, что в Англии они отмечают День Святого Валентина, который становится популярным и в России.

Для меня лучший праздник - это Новый Год, потому что я считаю, что это наиболее оптимистичное торжество. Люди обычно надеются, что все будет хорошо в следующем году.

• Famous people
  • Choosing a career