Foreign Languages

Foreign languages are absolutely necessary for us nowadays because of our growing international contacts with all the countries of the world. There are many reasons why we should begin studying them.

The main reason is in ability to communicate with other people. We can easily travel to countries where another language is spoken. If we know the language of a foreign country we understand what is printed in newspapers, on advertising, everywhere around us. It is not a problem to visit a cinema in a foreign country if you know the language. One time I faced with this problem when I have been to Spain especially to Barcelona (можете подставить любую страну и любой город). They have a huge cinema - IMAX there. It is the biggest cinema in Europe. If I knew Spanish (а здесь другой язык) I could visit it and try it. So I was a bit disappointed in myself. It is a great pleasure I think to know different languages.

Making business nowadays also means knowing languages because of the growing international business contacts. It can help with developing develop friendships and understanding. People sometimes wish to read foreign books and magazines which can be not translated for us.

It is also very interesting to read foreign literature in the original. Learning foreign languages is compulsory in most secondary schools in our country. English is a very popular language. People use it in different parts of the world. It became an international language. The biggest part of the world correspondence is translated into English.

A lot of companies try to find professionals who can speak on different languages. It is very useful because such people don't need translators.

I think it is very important to know at least one foreign language. But of course, the more the better.

Перевод:

Иностранные Языки

Иностранные языки абсолютно необходимы в наши дни из-за наших растущих международных связей со всеми странами мира. Существует множество причин, по которым нам следует начать их изучать.

Главная причина кроется в возможности общаться с другими людьми. Мы можем легко путешествовать в страны, где говорят на другом языке.  Если мы знаем язык другого государства, мы понимаем, что напечатано в газетах, на рекламе, всюду вокруг нас. Это не проблема посетить кинотеатр к чужой стране, если ты знаешь язык. Однажды я столкнулся с проблемой, будучи в Испании, а именно, в Барселоне. У них там есть огромный кинотеатр IMAX. Это самый большой кинотеатр в Европе. Если бы я знал испанский, я бы смог посетить его и опробовать. Так что я был слегка разочарован в себе. Я считаю, что это большое счастье – знать различные языки.

Ведение бизнеса на сегодняшний день также означает знание языков из-за растущих деловых международных контактов. Это может помочь в развитии дружественных связей и понимания. Люди иногда хотят прочитать иностранные книги и журналы, которые могут быть не переведены для нас.

Также очень интересно читать иностранную литературу в оригинале. Изучение иностранных языков обязательно в большинстве средних школ нашей страны. Английский – очень популярный язык. Люди используют его в различных частях мира. Он стал международным языком. Большая часть мировой корреспонденции переведена на английский язык.

Множество компаний старается найти профессионалов, которые могут общаться на различных языках. Это очень удобно, потому что такие люди не нуждаются в переводчиках.

Я думаю, что это очень важно знать хотя бы один иностранный язык. Но, конечно, чем больше, тем лучше.

• Choosing a career
  • Books and Reading